Council of Regions

Subscribe to RSS - Council of Regions

Composition of the Regional Council of the Russian Geographical Society

The Council of Regions of the RGS acts to ensure the regional development of the Society, to coordinate the activities of the regional and local branches of the Society.

 

Chairperson of the Council

CHILINGAROV Artur Nikolaevich

First Vice-president of the Russian Geographical Society, President of the Russian Association of Polar Explorers, special envoy of President of Russia for international cooperation in the Arctic and Antarctic

 

Secretary

SOTKINA Svetlana Alexandrovna

 

 

Chair of the regional branch

Subject of the Russian Federation

Southern Federal District

 1

Vahrushev Boris Alexandrovich

The Republic of Crimea

 2

Chayka Ivan Gennadyevich

Krasnodar Krai

Northwest Federal District

 3

Maxutova Nadejda Kamelyevna

Vologda Region

 4

Fedorov Gennady Mikhailovich

Kaliningrad Region

 5

Moiseev Denis Vitalyevich

Murmansk Region

Far Eastern Federal District

 6

Buyakov Alexey Mikhailovich

Primorye Territory

 7

Gorokhov Alexander Vasilyevich

Republic of Sakha (Yakutia)

 8

Nesterovich Alexander Vladimirovich

Magadan Region

 9

Tulokhonov Arnold Kirillovich

Republic of Buryatia

North Caucasian Federal District

 10

Arsaev Rashid Khamzatovich

Chechen Republic

 11

Ogoev Alan Uruzmagovich

Republic of North Ossetia – Alania

Central Federal District

 12

Volynkin Oleg Viktorovich

Ivanovsk Region

 13 Zolotarev Oleg Aleksandrovich Tula Region
 14 Ryabintsev Roman Vladimirovich Kostroma Region
 15 Ilyin Mikhail Vitalevich Yaroslavl Region
 16 Malakhov Mikhail Georgievich Ryazan Region
 17

Fedulin Alexander Alekseevich

Moscow Region

Siberian Federal District

 18 Galazhinsky Eduard Vladimirovich Tomsk Region
 19 Poddubikov Vladimir Valerievich Kemerovo Region
 20 Sannikova Irina Valerievna Republic of Khakassia
 21 Spiridenko Igor Anatolyevich Krasnoyarsk Territory

Ural Federal District

 22 Golubev Evgeniy Viktorovich Tyumen Region
 23 Zakharov Sergey Gennadievich Chelyabinsk Region

Volga Federal District

 24 Goncharov Evgeny Alekseevich Republic of Mari El
 25 Devyatkina Tamara Vladimirovna Ulyanovsk Region
 26 Ziganshin Camille Farukhshinovich Republic of Bashkortostan
 27 Pantyushov Igor Vladislavovich Penza Region
 28 Schiller Dmitry Avgustovich Republic of Tatarstan